Aktuality
LEUTASCH 2009

V pátek 29. května odpoledne jsme vyrazili v sestavě Doležal jr., Nun, Kroužel, Doležal sr. do Rakouska na již 26. ročník tradičního bleskového turnaje čtyřčlenných družstev. Po pětihodinové jízdě jsme byli na místě a ubytovali se ve velmi pěkném klasickém rakouském hotýlku www.weidacherhof.at.

Leutasch-Weidach leží blízko hranic se SRN přibližně 30 minut jízdy od GA-PA. Ve volném čase je tu k vidění spousta zajímavostí, v provozu jsou lanovky, zábavní park a je tu nepřeberná nabídka turistických výletů. Naštěstí sem ještě nedorazila "civilizace", tak tu nenajdete vietnamské stánkaře, prodejny hamburgerů a ani čínská bistra. Naopak, ráno při probuzen?? uvidíte zasněžené vrcholky hor a uslyšíte zpěv ptáků.


V turnaji startovalo 56 družstev, která byla rozdělena do 4 předběžných skupin po čtrnácti a z těch se postupovalo do finále A, B, C a D. Hrací tempo bylo 12 minut pro každého hráče na partii. Předběžné skupiny se hrály v sobotu, dvě dopoledne a dvě odpoledne. My jsme byli vylosováni do odpolední skupiny, která začínala ve 14.30. Los nám příliš nepřál, měli jsme ve skupině favorita číslo jedna Bayern Mnichov a velmi silné družstvo Schenbachu. Jako cíl jsme si dali postup do finále B, to znamenalo umístění do sedmého místa.

Odpoledne jsme ale hráli skvěle, neprohráli jsme ani jeden zápas, se Schenbachem jsme hráli nerozhodně a favorizovaný Bayern jsme dokonce porazili 3-1. Ve skupině jsme skončili na druhém místě se 43,5 bodu a postoupili jsme do nedělního finále. Neskutečný výkon podal Radek Doležal jr. 12!!, Nun 11,5 bodu, Kroužel 10,5 a Doležal sr. 9,5 bodu. Vyhrál Bayern se 45 body, třetí byl se 42 body Schenbach. Hrálo se olympijským systémem. Organizace byla perfektní, začalo se ve 14.30, hrálo se bez nejmenší přestávky a kolem 19.30 byl konec; po každém kole byly ihned k dispozici výsledky družstev i jednotlivců.

V nedělním finále, které se hrálo rovněž od 14.30 jsme hráli také dobře, ale na nejlepší jsme už neměli. Získali jsme 24,5 bodu a obsadili sedmé místo. Nejlepší výsledek měl opět Radek Doležal jr. na první šachovnici 8 bodů, Nun 5,5 bodu, Kroužel 6 a Doležal sr. 5. V turnaji bylo deset finančních cen, tu naši jsme z velké části hned utratili za večeři po turnaji. V pondělí ráno po snídani jsme vyrazili směr Praha a kolem 13.00 jsme náš zájezd spokojeně ukončili.

Turnaj vyhrál nakonec Bayern /průměrné ELO sestavy 2438/ před Schenbachem, tedy obě družstva, se kterými jsme bodovali v předběžné skupině. Zajímavostí také je, že za celý turnaj nedošlo k žádnému sporu.

1. Bayern Mnichov I42,5
2. Schenbach40,0
3. Bayern Mnichov II33,5
4. Erfurt33,0
5. Obern/Moos33,0

Jára Kroužel, 02.06.2009