Aktuality
Říčany a ti druzí

Na první dubnovou neděli jsme vyrazili k poslednímu utkání KP v Příbrami. Tedy jenom torzo, protože cestu k utkání si našli bohužel jen tři hráči naší základní sestavy. Postup do ligy byl již vybojován a tak jarní sluníčko lákalo spíše k rejpání se na zahrádce, tedy pro ty starší, nebo k nevázané erotice v přírodě pro mladší.´To příbramští na tom byli lépe, nastoupili totiž se svou první pětkou, která dosud neprohrála jediný zápas, (jó to připomíná legendární první pětku CSKA), a tak byli v utkání mírnými favority. Náš kapitán Klos nesehnal osm potřebných hráčů a musel nastoupit sám, i když se mu to hrubě nehodilo.

Zápas začal pro nás nadějně. Zdatní náhradníci Jarda a Filip na 7. a 8. šachovnici zahráli výborně a zabodovali. Na prvních třech prknech vypadala situace vyrovnaně. Já jsem na dvojce získal v zahájení pěšce (Honzo, jak jinak než v připravená variantě) a vedle mně trpěli černými Míra s Petrem. Mírovu varianu jsem neznal (to není nic divného, já znám černými jen dvě a ani jedna z nich to nebyla) a Petr úspěšně betonoval. Obě partie skončily brzkou remízou a vedení jsme udrželi.

Pak to ale začalo, naši borci na 4.-6. desce vyrobili velkou rošádu. První překročil čas (ve vyhrané pozici), druhý nastavil dámu (ve vyhrané pozici) a ten třetí prostě hrát šachy neumí. Ale slíbil, že se to přes prázdniny naučí, aby mohl hrát ligu.

Rázem jsme tak prohrávali 4-3. A to ještě musel Petr K. oželet tradiční nedělní husičku se zelíčkem a s osmi (nám ale tvrdil, že mu to nevadí, protože stejně musí hubnout, což je čirý nesmysl) a navíc přišel o pravidelnou nedělní dávku adrenalinu ze svého oblíbeného seriálu Žena za pultem. A tak to zbylo na mně, abych výhrou alespoň vyrovnal, podobně jako v kole prvním. Ovšem za daného stavu jsem byl již vyhranej a svého soupeře p. Pince (a že jsem měl na něj od loňska pifku!) jsem už jen tak dožužlával. Ten ještě na závěr zkoušel, zda nepřehlédnu třítahový mat a pak se drze vzdal. Já jsem si ovšem tuhle partii vychutnal, říkal jsem si, že je to přeci poslední za ř??čanské áčko, a tak jsem si dal záležet. Takže konec dobrý, všechno dobré!

Když jsem na podzim před zahájením soutěže tipoval, tak jsem mezi kandidáty na postup řadil samozřejmě nás spolu s M.Boleslaví a s dalším týmem s ligovými zkušenostmi, s Příbramí. My jsme prošli soutěží bez zaváhání, a to jsme ani jednou nehráli v základu. Byl jsem sice psanej na soupisce jako sedmička, ale střídal jsem čtyřku a pětku a skončil jsem na dvojce. Ale Tomáš tahal vždy sestavu z klobouku takže byla pokaždé jiná. Ale vyšlo mu to stejně jako jeho předpověď, že v posledním kole v Příbrami už o nic nepůjde. Byl asi dobrým žákem v Delfách. Ale myslel to jinak.

O druhé postupové místo si to v posledním kolo na férovku rozdali Boleslavští s Kralupami. Bojovný zápas bez jediné remízy ale skončil 4-4 a remíza stačila Kralupům k postupu. Asi zaslouženě, protože ztratily jediný zápas s námi. Čtvrtý Kolín a pátá Lysá n.L. mohou být se svým umístěním spokojené, když Lysá doplatila na slabší začátek soutěže. Příbram na 6.místě je pro mně největší zklamání. Team s vysokými ambicemi doplatil na slabší hru hráčů na 6. a dalších šachovnicích. Úholičky na 7, pozici jsou příjemným překvapením. Team, který se do KP vloni dostal jako náhradník za Žebrák, se po špatném začátku rozehrál a bezpečně se zachránil. Osmý Rakovník měl asi jiné představy o svém umístění. Mančaft s několika silnými individulalitami byl buď špatně sestaven anebo na víc v současné době prostě nemají.

Naše béčko splnilo bez problémů svůj hlavní cíl - zachránit se, a ještě stihlo řádně zamíchat karty v postupovém mariáši. A áčku tím velice pomohlo. Kostelecká parta kolem nestárnoucího p. Boučka skončila na desátém místě. (Hele Vlasto, pamatuješ se ještě jak jsem u Tebe dělal státnice z marxismu a vědeckého komunismu? Já sice věděl kulový, protože na Svobodné Evropě se tyto vědy neučili, ale tys to dokázal a já prošel. Ale můj tristní výkon a Tvoje závěrečné shrnutí patřily určitě k nejkuriozním věcem, které tehdy zdi VŠE slyšely). Z výher ani proher si nic nedělali a bylo vidět, že se šachem baví.

Tak jako druhého postupujícího, tak i sestupujícího určil až vzájemný souboj Poděbrad s Jawou Brodce v posledním kole, já jsem favorizoval Poděbradské. Hlavně pro to, že se už v zápase proti nám řádně ztopořili a prohráli tím nejtěsnějším poměrem, kdežto Brodce působili zcela chcíple. A tento tip také vyšel.

Dámo a pánové, závěrem bych chtěl říct. že bylo pro mně potěšením v tomto teamu působit.

P.S. Nevěřte Tomášovi. To, že jsem prohodil počitadlo zavřeným oknem nebyla vůbec mladická vznětlivost. Moje žena tvrdí, že je to stařecká prchlivost, ta tomu musí rozumět protože pracuje na geriatrii.´ A drží mi tam fleka.

Závěrečná tabulka Krajského přeboru

Milan Lizner (Plukovník), 25.04.2011